Dietoterapia Joanna Domańska

Artykuły

Artykuły

SIBO, czyli zespół nadmiernego przerostu bakterii jelitowych w jelicie cienkim (Small Intestinal Bacterial Overgrowth), to stan, w którym bakterie (zazwyczaj naturalnie obecne w jelitach) rozrastają się w nadmiernych ilościach w jelicie cienkim. Istnieje wiele czynników, które mogą przyczynić się do rozwoju SIBO.
Czym zatem różni się post od głodówki? Kiedy można je stosować? Co możemy zyskać i jakie są przeciwwskazania? Co to jest dieta eliminacyjna? Czy jest to też forma postu? Na te tematy rozmawiałyśmy w audycji radiowej, do której zostałam zaproszona.
Czym jest odporność? Co jej szkodzi i jak należy ją wspierać? Oto uzupełnione informacje, które można było usłyszeć podczas audycji.
Na dworze zapanowały jesienne chłody a stąd już tylko krok do zimy. Jej najprzyjemniejszym elementem jest dla mnie kontrast pomiędzy temperaturą na zewnątrz a ciepłem domowych pomieszczeń. Do tego już tylko koc, książka i kubek aromatycznej, zimowej herbaty…
24 października obchodzony jest Światowy Dzień Walki z Otyłością. Zgodnie z prognozami w roku 2025 co czwarta osoba na świecie (2,7 mld ludzi) może cierpieć z powodu nadwagi lub otyłości. Zdaniem ekspertów główne przyczyny to brak aktywności fizycznej i zła dieta… Czy komukolwiek utkwiła w głowie jakakolwiek akcja społeczna wymierzona w ten problem?
W okresie jesiennych infekcji, z których spora część jest covidem, polecam wysłuchanie wciąż aktualnej, styczniowej audycji, do której zaproszono mnie jako eksperta.
Czy yerba mate szkodzi? Czy aby na pewno jest zdrowa? Wiele osób zadaje sobie takie pytania za sprawą różnych informacji jakie pojawiają się w sieci. Spróbujmy odpowiedzieć na nie zagłębiając się we wnioski płynące z licznych badań i ocenić czy warto włączyć mate do swojej diety.
Czy wiecie, że pewne produkty uzależniają mózg zupełnie tak jak opium? Że pobudzają te same obszary neuronalne? Czy wiecie, że do takich produktów należy cukier, pszenica i mleko?
Dobrym zwyczajem jest, by po spotkaniu z silnym wirusem wykonać podstawowe badania niezależnie od samopoczucia. Z tego artykułu dowiesz się co należy sprawdzić i dlaczego jest to ważne.
Napisać, ze dynia jest zdrowa to jak nic nie napisać! Ale, czy dynia jest dobra na wszystko? Oczywiście, że nie. Jest dobra na oczy, skórę, włosy i paznokcie, na serce, nerki, płuca, wątrobę, śledzionę i trzustkę. No i na mięśnie i kości. Ale żeby zaraz na wszystko? To już przesada.
Dlaczego dzieci tyją? Czy otyłość jest niebezpieczna? Jak rozpoznać nadwagę? Czy dziecko można odchudzić? Te pytania rodzice zadają sobie coraz częściej. W tym artykule znajdziesz na nie odpowiedź.
Motywacja jest mostem pomiędzy chcieć a móc. Jest to most drewniany i jako taki wymaga pewnej troski i konserwacji. Jednak zaletą takiej konstrukcji jest możliwość samodzielnego jej budowania. Choć czasem pomoc może okazać się niezbędna…
Wciąż zdumiewa mnie fakt, że w czasach dostatku i sytości jakie nastały dla zachodniej cywilizacji, niedobory są tak powszechnym zjawiskiem. Oczywiście składa się na to parę powodów. Głównym jednak jest dieta i to co jest z nią powiązane – (nie)przyswajanie składników odżywczych.
Ale dlaczego? Energetyki działają. Używane są wtedy, gdy zachodzi potrzeba i gdyby zachodziła ona dość rzadko nie byłoby problemu. Niwelują zmęczenie, wzmagają koncentrację, oddalają senność. Jakim kosztem? Zbyt dużym.
Cóż, tak to już jest, że kobieta ma pewne cechy, w które natura wyposażyła je celem zapewnienia bezpieczeństwa potomstwu. Do tych cech, prócz wytrzymałości, należy niezwykła zdolność blokowania rozwoju chorób lub ich objawów w okresie mobilizacji organizmu.
Stereotypy mają to do siebie, że przywierają do powierzchni ludzkich zwyczajów jak pijawki z tą różnicą, że nie odpadają nasycone. Z czasem stają się częścią naszych poglądów i naszej natury. By to zmienić trzeba trochę wysiłku i bardzo dużo chęci.
error: